Zazwyczaj jest tak nazywane pierwsze spotkanie ( pierwsze do trzech kolejnych), na którym zbierany jest dokładny wywiad psychologiczny. Jest to czas rozpoznania problemu, zarysowania ogólnej sytuacji życiowej osoby zgłaszającej się po pomoc, wzajemnego poznania się. Jest to czas, kiedy osoba, która przychodzi na spotkanie, może zapytać o formy pracy psychologa, jego doświadczenie. To co jest bardzo ważne: może poczuć atmosferę panującą w gabinecie i ocenić, czy czuje się komfortowo i bezpiecznie. W trakcie pierwszych konsultacji omawiane są także warunki współpracy : czas sesji, koszt, częstotliwość spotkań ect. Wszystko to służy wzajemnemu poznaniu, wstępnej diagnozie problemu i ustaleniu ważnych kwestii.
Jest to czas właściwej pracy nad tym, co stanowi źródło problemu, trudności czy dyskomfortu. Jest to czas regularnych sesji / spotkań, których częstotliwość jest ustalana w trakcie pierwszych konsultacji. W trakcie trwania terapii istnieje możliwość by poznać psychikę konkretnego pacjenta, jego wewnętrzne konflikty, mechanizmy funkcjonowania, zasoby i deficyty oraz dotrzeć do prawdziwych źródeł doświadczanych problemów by następnie pomóc pacjentowi je nazwać i przepracować.
Rodzicielstwo często rodzi wiele trudności, wątpliwosci czy niepokojów w sferze wychowania dzieci. Jeśli jako rodzic czujesz, że potrzebujesz wsparcia, chcesz rozwjać swoje wątpliwości związane z rozwojem dziecka, masz trudności z pewnymi zachowaniami dziecka, są obszary jego funkcjonowania, które budzą Twoje wątpliwości lub zauważasz coś, co znacząco wpływa na jego komfort w codziennym funkcjonowaniu – warto rozważyć konsultację dla rodziców, która może pomóc Tobie, dziecku i całej rodzinie.
Jest to forma wsparcia, która ma na celu natychmiastową pomoc w nagłych, znaczących, kryzysowych, szczególnie trudnych sytuacjach, która zapobiega pogłębieniu się objawów związanych z doznaną traumą. Najczęściej są to sytuacje żałoby, straty, śmierci bliskiej osoby, wypadku, rozwodu, a także doznawanej przemocy. Interwencja kryzysowa skupia się wokół wydarzenia powodującego kryzys, jest działaniem krótkoterminowym i ma na celu przywrócenie równowagi i odzyskanie utraconych zasobów po przebytym kryzysie
Jest to forma wsparcia, w której udział bierze cała rodzina/para. Sytuacje nieporozumień, braku zrozumienia czy sytuacje konfliktowe są częstym powodem rozłamów w rodzinie czy małżeństwie. Jeśli jednak jest zauważalna chęć poprawy jakości wspólnego życia, warto zgłosić się po pomoc. Ludzie często decydują się na poszukianie wsparcia, gdy samodzielne próby naprawienia związku nie przyniosły rezultatów. Pomoc dla małżeństw i par na początku skupia się na znalezieniu przyczyn kryzysu. W trakcie terapii istnieje szansa na wypracowanie kompromisu oraz znalezienie rozwiązań dla istniejących problemów, które powodują kryzys. Należy wiedzieć, że nikt nie będzie oceniał czy któraś ze stron ma rację lub nie.
tematyka do uzgodnienia